péntek, november 11, 2011

Paleo-alapok


Nem, a paleolit diéta nem fogyókúra. A paleolit diéta egyfajta életmód. Nevezzük is inkább paleolit táplálkozásnak. Persze, lehet vele fogyni is, sőt! Ez, úgymond, a pozitív mellékhatása. De azok, akik a paleolit táplálkozást választják és követik hosszútávon, sokkal inkább azért teszik, mert meggyőződésük, hogy bizonyos "tápanyagok" (mint pl. a glutén vagy a laktóz, stb.) rövid- vagy hosszútávon, de ártanak az egészségünknek. Azért teszik, mert kipróbálták a diétát, és egytől egyig azt tapasztalták, hogy sokkal jobban érzik magukat a bőrükben. Fogynak, gyógyulnak, feltöltődnek energiával, és mindeközben soha nem koplalnak, éheznek. Nem hiszed?! Próbáld ki!

Hogy mely élelmiszerek ártanak leginkább az egészségünknek? Alább egy összefoglaló lista, amiből minden kiderül. De még mielőtt megijednél, és kétségbeesetten felkiáltanál: "Akkor mégis mit egyek?!?!?!" azonnal megtalálod a listában az egészséges alternatívákat és a "kompromisszumos-élelmiszereket". Szóval nem kell megijedni! Semmi pánik! Az egész blog arról szól, mit együnk. És megígérem, hogy találsz benne sok finomságot :) Meglátod, Nem kell nyers húst enni köret nélkül, és még a desszertet sem kell örökre eltemetni!

És íme a lista:

  • Semmi gabona! Nem, még teljes kiőrlésű sem! Igen, ez azt jelenti, hogy nem eszünk kenyeret, tésztát, pizzát, és még müzlit sem. Hogy a rizst ki ne felejtsem!
  • Van ellenben rengeteg mag (pl. mandula, dió, lenmag, stb.) amikből aztán finom sütemények és nem gabona alapú  paleo-kenyerek készülhetnek. 
  • Egy "kivétel" azért mégis akad... egy "kompromisszumos" gabona, ha minden kötél szakad: a zab. Gluténmentes (hacsak csomagolás közben nem találkozott gluténnal). De vigyázat: magas Glikémiás Index. Ha muszáj, hát akkor legyen a zabkorpa (én legalábbis ezt használom - mondjuk évi kétszer, zabkásának:)

  • Semmi tejtermék! Se vaj, se tej, se tejszín, se joghurt. Nem, még kefir sem.
  • De ott van pl. a kókusztej, amit szinte minden esetben tudunk használni tej helyett, legyen szó kávéról vagy főzésről. Ugyanakkor mandulából, kesudióból, makadámdióból is lehet tejet készíteni. Otthon. Házilag. Pofonegyszerűen. (Recept hamarosan:)
  • Ha mégis mindenképpen, feltétlenül, menthetetlenül tejtermékre vágysz, újabb "kompromisszumos" ételcsoport: az ÉRETT sajtok. Érett, vagyis TÖBB HÓNAPIG érlelt kemény sajtok. Pl. parmezán, grana padano (Magyarországon gyakran parmezánként árulják, parmezán áron... pedig épp ez lenne az eredeti parmezán olcsó változata) 

  • Semmi cukor! Legalábbis "normál" cukor. Se barna, se nád. Se szőlőcukor, se fruktóz. Fontos: f-r-u-k-t-ó-z se!
  • De természetesen azért nem kell leírnunk az édes ízt! Hallottatok már a nyírfacukorról, más néven xylitről, megint más néven Xukorról? Alacsony GI, a cukorral összehasonlítva 40%-kal kevesebb energiatartalom. "Diétás" változata a Xukor Zéró (eritrit), GI nulla, energiatartalom 20 kcal/100g. És akkor a steviáról még nem is beszéltem :)
  • Ha mindenképpen "kompromisszumos határvonalat" keresünk, akkor alkalmanként, esetleg egy kis méz szóba jöhet. De csak óvatosan! Nagyon magas GI-e miatt nem javasolt. 1-1 kávéskanállal a kávédba elmegy - amennyiben nem vagy/voltál cukorbeteg és nem fogyókúrázol!

  • Kevés keményítő! Tehát se krumpli, se kukorica... semmi, aminek magas a keményítő tartalma.  
  • És nincs kompromisszum! - de ugye tudjátok, hogy chipset nem csak krumpliból lehet készíteni? ;)

  • Semmi hüvelyes! Se bab, se borsó. Ééééés... meglepetés: a FÖLDIMOGYORÓ is tiltólistás! Bizony, becsapós a neve: mogyorónak hívják, de hüvelyes. Bizonyám!
  • Kompromisszum?! Semmi esetre sem :D

  • Az olajokkal és zsírokkal szintén nem árt az óvatosság:
1-es számú szabály: semmi transzszír! Vagyis ne használjunk margarint, semmilyen hidrogénezett olajat, és lehetőleg ne süssünk növényi olajjal (hő hatására könnyen transzzsírrá alakulhat)
2-es számú szabály: minél több Omega-3 és minél kevesebb Omega-6, annál jobb. Vagyis a legtöbb növényi olajról le kell mondanunk.
  • Jó hír ellenben, hogy a telített zsírok egyáltalán nem az ellenségeink. Használhatunk, és használjunk is a sütéshez nyugodtan állati zsiradékot. Nincs transzzsír, nincs Omega-6 veszély! Ha valamihez mégsem passzolna, akkor készítsünk vajzsírt (más néven tisztított vajat, ghee-t). És ha egyik alternatíva sem az igazi, használjatok kókuszzsírt.
  • És azért akad néhány növényi olaj, melyek nem hatalmas dózisban tartalmaznak Omega-6 zsírsavat. Salátákhoz használhatunk hidegen préselt lenolajat, repceolajat. Az olívaolajjal és a dióolajjal már óvatosnak kell lenni, de besorolhatjuk őket a "kompromisszumos határesetek" közé (amennyiben nem csak és kizárólag ezt használjuk a mindennapokban).

  • Ha szomjas vagy, igyál vizet! Azt mondanom sem kell, hogy semmilyen cukros üdítőital. Még a fruktózos, cukorbetegeknek szánt löttyök sem. De nem árt kiemelni: a gyümölcslevet inni nem ugyanaz, mint gyümölcsöt enni. A leveknek kiemelkedően magas a GI-ük, kerüld őket! Ha ízes szomjoltóra vágysz, készíts magadnak limonádét: édesítésre használhatod a fent említett xukrok egyikét :)
  • Alkohol? Nehéz kérdés :D Alapjában véve: nem. Cukorbetegeknek egyáltalán nem javasolt! ...Én a "kompromisszum" híve vagyok, végtére is az ősember is ehetett némi erjedt gyümölcsöt:))) De csak alkalmanként, mértékkel, alaposan megválogatva. Sört egyáltalán nem (dupla rossz: gabona+alkohol:). Száraz borok jöhetnek nálam :) Alkalmanként 1-1 rövid. És nagyon-nagyon alkalmanként SAJÁT KÉSZÍTÉSŰ koktélok. Ilyenkor némi gyümölcslé-kompromisszumot is kötök: pl. Pina Colada - kókusztej, ananászlé, rum. De hangsúlyozom: ez az én egyéni kompromisszumom, és tényleg a-l-k-a-l-m-a-n-k-é-n-t!

Kérdésed van? Elő vele! Erre van a fórum alább :)






1 hozzászólás:

Névtelen írta...

Kedves Paleo - ínyenc!
Nagyon jó listát tettél közzé, hogy miket lehet használni, és miket kell elkerülni a paleo étrendhez. Ezzel kapcsolatban személyes tapasztalatodra lennék kíváncsi az édesítőkkel kapcsolatban. A Xilitet már használtam, pozitív a tapasztalatom, nincs semmi mellékíze, illetve nálam nem jelentkezett hasmnenés, mint azt több helyen is írták. Az Eritritet viszont még nem próbáltam. Neked van valamilyen tapasztalatod azzal kapcsolatban?
Köszönöm előre is, Anita

Megjegyzés küldése

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...